Ez egy magyarországon nagyon ritka készülék, egy Mrija 301-es táskarádió, lemezjátszóval.
Igen, jól olvasták, táskarádió, lemezjátszóval. A méretei kb. megegyeznek egy VEF 204-es készülékével, de a szovjet mérnökök még tettek rá egy lapáttal, ill. a rádió tetejére egy mini lemezjátszót. Ha esetleg valakinek a kirándulás alkalmával az erdő szélén lemezeket lett volna kedve hallgatni, ne kelljen már lemondania erről a fantasztikus élvezetről.
Már rég óta nagyon szerettem volna egy ilyen készüléket, mert nagyon ritka. Én még ezt leszámítva, nem láttam belőle egyetlen darabot sem. De sajnos az utóbbi időkben már nem nagyon vásárolok ilyeneket, ezért lemondtam a vásárlás jogáról az órás barátom részére. Most gyönyörűen felújítva az ő gyűjteményét gazdagítja.
Nem vicc ez kérem! Három sebességen lehetett hallgatni a különféle lemezeket!
(Gyártási ideje: kb. 1965 után.)
2014.06.09.
Eladtam a Vaterán egy Telefunken táskarádiót, igazán szép állapotban van, és nagyon jól működik. Ez önmagában még nem lenne olyan nagy hír, node...
Nagy volt a meglepetés a vevőnek is és nekem is, amikor kiderült, hogy a rádiót volt gimnazista osztálytársam G. Béla vásárolta meg. 45 éve ismerjük egymást, és most így kellett összefutnunk!
Örültem neki, hogy jó helyre került a készülék.
Amikor eljött érte, természetesen megmutattam neki a többi "kincseimet" is, és amikor meglátta a nálam napi használatban lévő VEF 204-es készüléket, megkért, hogy egy ilyen szépet neki is készítsek.
A mai napon készültem el vele:
2013.07.21.
Egy igazán monumentális darab, TENTO Fantasia táskarádió. Hatalmas készülék, ezzel az oroszok igazán nagyot alkottak!
COSMOS zsebrádió
A Vaterán láttam meg, 1,- forintos kikiáltási áron. A licitlépcső 50 ft-ban volt megadva, rányomtam egyet...
Mivel rajtam kívül senki nem licitált rá, így 51,- forintért(!) az enyém lett.
(Volt ilyen zsebrádióm gimnazista koromban, de elég keveset használtam.)
Felvettem a kapcsolatot az eladóval, és mondtam, hogy személyesen venném át a készüléket, elmegyek érte. Legnagyobb megdöbbenésemre közölte, hogy nem kell, elhozza nekem ő. Egy óra múlva csengetett, és átadta a kis Cosmost 51,- forintért!!
Később átnéztem a készüléket, kapott egy külső-belső tisztítást, pár vezeték cserélve lett, beletettem két gombelemet, és megszólalt. Nagyon szép barna bőr tokja is van, és meg van a csuklólánca is, ami nagy kincs!
Ilyen lett:
A következő egy igen régi több mint 40 éves Készülék.
Koszosan, piszkosan vettem, un. "padlás állapotban". A skálaüvegen a festés egy "kissé" kopott volt, viszont maga a szerkezet és az elektronika kiváló állapotban, működőképes volt. Szétszedés után minden porcikáját meg kellett tisztítani, főleg a kontaktokat.
A skálaüveghez - nagy szerencsével - egy festék boltan sikerült pontosan ugyan olyan vajszínű festéket szereznem, és egy vasárnap délutánom ment rá arra, hogy egy tűhegyes ecsettel kipótoljam a festékhiányokat. Amikor elkészült 50 centiről már nem lehetett megmondani, hogy javítva van a skálaüveg festése, teljesen úgy nézett ki, mintha eredeti volna.
Szépen működik, gyönyörű, meleg hangja van.
Felraktam a Vaterára, és azonnal el is vitte egy szimpatikus úr, aki "természetesen" azért vette meg, mert fiatal korában ilyen rádiója volt.
Érdekessége még, hogy két darab 4,5 voltos laposelemmel működik. (Már alig-alig lehet kapni...)
Szerelés közben:
Ilyen lett:
Szoktam a régi készülékekről fekete-fehér felvételeket is készíteni, ezzel is hangsúlyozva, hogy retró, nosztalgia készülékről van szó.
És most az örök, az elmaradhatatlan, ha az orosz hordozható rádiókról beszélünk. Ez a készülék a SOKOL-ok egy ritkább fajtája, az un. fehér üveges. Elég kevés volt forgalomban ebből nálunk, szinte mindegyik fekete üveges volt.
Ez is Sokol, csak egy kevésbé ismert típusa, SOKOL-4:
(gyorsan elvitte egy gyűjtő, amikor készen lett)
És akkor most egy "eredeti" - a mindenki által ismert - SOKOL:
űSOKOL 304-es, amit Zoli barátom kérésére tettem rendbe:
Ez is SOKOL, a 308-as:
Még egy SOKOL, és ígérem már több nem lesz!
SOKOL 310-es:
Egy szintén ritka darab - egy ős-öreg Signál ébresztős rádió - ebből sem sok maradt fenn, nem úgy mint a következő képeken lévőkről.
Signál 402 ébresztős rádió.
Signál 601 ébresztős rádió.
Megjegyzem, hogy mindegyik Signál rádióban mechanikus - felhúzós - Pobeda óra van, amelyek ma is kiválóan működnek!
A másik kihagyhatatlan kategória a VEF család.
VEF 12, a kezdetek kezdetén:
Majd jöttek sorban a többiek, VEF 204
VEF 206 (fehér üveges):
VEF 206 (zöld üveges):
VEF 222
VEF 222 (fekete):
Egy különleges, nálunk ritkán látott darab, Olimpik 402 zsebrádió:
Mit mondjak> ennek is van olyan "szép" színe, mint a világoskék MK 23-asnak.
Érdekessége viszont a készüléknek hogy egyetlen egy darab csavar van benne.
Ha kirándulás közben is bakelit lemezt szeretnél hallgatni, akkor egy nélkülözhetetlen darab következik!
Ez az orosz "hordozható" lemezjátszó a hálózatról és 6 db. góliát elemmel is kiválóan működik. Azért megfontolásra javaslom az erdő szélén való hallgatását, ugyanis az elemek nélkül 7 kg. a súlya.
És még egy készülék ebből a hordozható lemezjátszóból, csak szürke színben:
VEGA 341 típusú tranzisztoros rádió.
Az előtérben lévő készüléket igen megkímélt állapotban ifj. K. Béla barátomtól kaptam ajándékba, kiválóan működik. A másik készülék romos állapotban került hozzám, de mint látható, nagyon szépen rendbe lehetett hozni, és szépen szól.
(A színekről...khmmm.. talán arról most nem írnék semmit.)